
68% polskich firm prowadzących sprzedaż międzynarodową online robi to od ponad 10 lat. Najnowsze badanie eBay „Polscy sprzedawcy online a zagraniczna sprzedaż”, potwierdza, że polskie firmy coraz odważniej spoglądają w stronę rynków zagranicznych, jednocześnie wskazując na kluczowe wyzwania, z którymi się mierzą.
W kontekście globalnej sprzedaży eBay jawi się jako preferowana platforma, wybierana przez 33% przedsiębiorstw ze względu na niezrównany zasięg i możliwość dotarcia do klientów poza granicami Polski. Wynik ten plasuje eBay na pozycji lidera, wyprzedzając inne platformy. Tym samym umacnia jego rolę jako wiodącego narzędzia w transgranicznym handlu elektronicznym, umożliwiającego firmom dostęp do milionów potencjalnych nabywców na ponad 190 rynkach.
Badanie podkreśla jak eBay umożliwia polskim MŚP pokonanie tradycyjnych barier eksportowych:
Dane pokazują, że kluczową zaletą eBay jest jego skuteczność w docieraniu do zagranicznych klientów – aż 33,3% sprzedawców wskazuje ten aspekt jako główny powód wyboru platformy. Popularność eBay oraz możliwość dotarcia do szerokiej bazy klientów również odgrywają istotną rolę, przyciągając odpowiednio 61,1% i 47,2% użytkowników. Sukces platformy wynika z jej ugruntowanej pozycji w międzynarodowym handlu internetowym, a dodatkowym atutem są konkurencyjne stawki prowizji i przejrzysta struktura kosztów. Te czynniki mają szczególne znaczenie dla mniejszych firm, wpływając na decyzje 13,9% sprzedawców.
Z badania eBay wynika, że respondenci jako najważniejsze elementy wspierające rozwój firm e-commerce na rynkach zagranicznych wskazują:
„eBay pomaga firmom pokonać bariery w ekspansji transgranicznej dzięki zintegrowanym rozwiązaniom logistycznym i podatkowym, wsparciu ekspertów, międzynarodowym rozwiązaniom wysyłkowym oraz zautomatyzowanym narzędziom do zapewnienia zgodności z przepisami. W przeciwieństwie do innych platform, eBay zapewnia sprzedawcom wszystko, czego potrzebują, aby rozpocząć sprzedaż międzynarodową – bez zgadywania” – mówi Lorna Dunne, szefowa Działu Sprzedaży Międzynarodowej dla Sprzedawców UE, eBay.
Polskie firmy ruszają na podbój zagranicznych rynków przede wszystkim z pobudek ekonomicznych. Zdecydowanie dominuje chęć zwiększenia przychodów (aż 72,2%), co jasno pokazuje, że ekspansja zagraniczna jest postrzegana jako kluczowa szansa na rozwój biznesu. Nie bez znaczenia jest również chęć spróbowania swoich sił na nowych, nieznanych dotąd rynkach (61,9%), co świadczy o ambicji i ciekawości polskich przedsiębiorców. Ponad 40% respondentów (42,9%) przyznaje, że rozwój firmy sprawił, iż rodzimy rynek stał się dla nich po prostu niewystarczający. Mniejsze znaczenie mają natomiast czynniki takie jak zachęty od innych osób, atrakcyjne oferty platform marketplace czy dywersyfikacja ryzyka.
Polscy sprzedawcy e-commerce najczęściej sprzedają za granicę na następujące rynki:
Dla porównania, opublikowane we wrześniu 2024 roku przez eBay badanie dotyczące polskiego eksportu małych firm wskazuje, że najważniejszymi rynkami eksportowymi dla sprzedawców korzystających z platformy były Niemcy, Francja, Wielka Brytania oraz Włochy.
W branży automotive dominuje eksport do: Niemiec (78%) i Czech (62%), a następnie do Francji (42%).
W branży dom i ogród również dominują Niemcy (79,3%) i Czechy (67,2%), a znaczący udział ma Holandia (51,7%).
Dywersyfikacja rynków zapewnia bardziej stabilne przychody przedsiębiorcom. Globalny zasięg platform marketplace zapewnia polskim sprzedawcom możliwość ekspansji poza tradycyjne rynki, do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Azji. Dzięki eBay sprzedawcy mogą natychmiast dotrzeć do nowych klientów w najbardziej dochodowych dla e-commerce regionach.
Wyzwania związane ze sprzedażą transgraniczną podkreślają potrzebę wsparcia polskich firm w zakresie logistyki transgranicznej, edukacji na temat eksportu oraz dostępu do informacji na temat regulacji prawnych obowiązujących w różnych krajach. Największymi przeszkodami są:
Zarówno firmy, które już od lat działają na zagranicznych rynkach e-commerce, jak i te, które dopiero planują ekspansję, napotykają na liczne wyzwania. Wśród obecnych graczy najczęściej wskazywanym problemem jest silna konkurencja (22%), co zmusza do ciągłego poszukiwania sposobów na wyróżnienie się na tle innych sprzedawców. Nieustannie zmieniające się przepisy prawa (19%) również stanowią poważną trudność, wymagając stałego monitorowania sytuacji i szybkiej adaptacji do nowych regulacji. Problemy z logistyką i dostawami (18%) oraz zwrotami od klientów (15%) to kolejne wyzwania, które wymagają optymalizacji procesów okołosprzedażowych. Z kolei firmy rozważające wejście na zagraniczne rynki e-commerce obawiają się przede wszystkim trudności związanych z dostawą i logistyką (32%), brakiem wiedzy o tym, jak rozpocząć działalność na nowym rynku (25%) oraz skomplikowanych kwestii celno-podatkowych (20%). Bariery językowe i kulturowe (14%) oraz nieznajomość lokalnego prawa (13%) również stanowią istotne przeszkody.
Sprzedaż globalna to nie tylko szansa – to przyszłość. Firmy, które już dzisiaj budują swoją międzynarodową obecność, zyskują przewagę konkurencyjną. Wielu przedsiębiorców wciąż zwleka z rozpoczęciem globalnej sprzedaży, jednak eBay zapewnia wsparcie, które pozwala zacząć już dziś. Platforma umożliwia firmom stopniową ekspansję na zagraniczne rynki, dostosowaną do ich własnego tempa i potrzeb.
– Dzięki platformie marketplace łatwiej wystartować ze sprzedażą zagraniczną. eBay oferuje wbudowane rozwiązania logistyczne, narzędzia do zapewnienia zgodności podatkowej oraz fachowe wsparcie dla sprzedawców – dzięki temu dużo łatwiej było nam zacząć sprzedaż zagraniczną bez angażowania dużych środków finansowych czy znacznego zwiększania zatrudnienia – mówi Natalia Schmidt, e-commerce Sales Manager, Centrumelektroniki.EU Sp. z o.o.
eBay eliminuje trudności związane z globalną sprzedażą, oferując kompleksowe wsparcie ekspertów, międzynarodowe rozwiązania wysyłkowe oraz zautomatyzowane narzędzia zapewniające zgodność z przepisami. W przeciwieństwie do innych platform, eBay daje sprzedawcom wszystko, czego potrzebują, aby rozpocząć sprzedaż międzynarodową – bez zbędnych domysłów i komplikacji.
„W eBay rozumiemy ambicje polskich przedsiębiorców i ułatwiamy im ekspansję międzynarodową. Oferujemy dostęp do 190 rynków, kompleksowe wsparcie (płatności, logistyka, tłumaczenia, katalogi produktów) oraz dedykowany support. Dzięki temu polskie firmy mogą skupić się na rozwoju biznesu i zdobywaniu klientów na całym świecie. Platforma ułatwia dotarcie do popularnych rynków europejskich, a globalna dywersyfikacja pozwala polskim firmom zabezpieczyć swoje przyszłe przychody. Dzięki wbudowanym rozwiązaniom logistycznym, narzędziom do rozliczeń podatkowych i profesjonalnemu wsparciu, wejście na rynki zagraniczne staje się prostsze niż kiedykolwiek. Firmy korzystające z eBay potwierdzają, że napotykają mniej przeszkód w ekspansji globalnej, a edukacja, wsparcie i narzędzia, które oferuje platforma, czynią międzynarodową sprzedaż łatwą i dostępną dla każdego”. – mówi Lorna Dunne
Badanie przeprowadzone przez SW Research na zlecenie eBay w lutym 2025 roku, z wykorzystaniem metod CAWI i CATI. Badanie objęło 509 respondentów, spośród których 273 pracuje w firmach prowadzących sprzedaż online na rynkach zagranicznych, a 236 w firmach, które planuje taką działalność.